Laimamine ehk “au teotamine” on Eestis karistatav tegu, mis võib põhjustada ohvrile tõsiseid kahjusid, sealhulgas maine kahjustamist, rahalisi kahjusid ja emotsionaalset stressi. Laimamist reguleerivad Eestis Karistusseadustik (KarS) ja tsiviilõiguse sätted, mis annavad ohvrile võimaluse nõuda vastutust ja hüvitist.
Selles artiklis selgitame, mis on laimamise tunnused, kuidas seaduslikult kaitsta oma õigusi ja milliseid samme astuda, et inimene vastutusele võtta.
Mis on laimamine Eestis?
Laimamine tähendab tegu, mille käigus keegi levitab valeandmeid või halvustavat infot teise inimese kohta, kahjustades tema mainet. Karistusseadustiku § 247 järgi loetakse laimamiseks järgmist:
- Valede väidete levitamine, mis kahjustavad ohvri mainet.
- Isikliku elu konfidentsiaalsete andmete avaldamine ilma ohvri loata.
- Solvangud, mis on suunatud inimese maine kahjustamisele.
Kui levitatud info on tõene ja selle avaldamine on põhjendatud (näiteks avalik huvi või kriitika), siis ei kvalifitseeru see laimamisena.
1. Koguge tõendeid laimamise kohta
Esimene samm laimamise eest vastutusele võtmiseks on tõendite kogumine. Tõendid on olulised, et tõendada tegu kohtus või politseis.
- Kirjalikud tõendid: Koguge kõik dokumendid, näiteks e-kirjad, sõnumid või sotsiaalmeedia postitused, mis sisaldavad laimavat infot.
- Ekraanipildid: Tehke ekraanipildid sotsiaalmeedia postitustest või kommentaaridest, mis teid kahjustavad.
- Tunnistajad: Kui on inimesi, kes nägid või kuulsid laimu, küsige neilt ütlusi.
2. Esitage politseile avaldus
Kui laimamine on tõsine ja avalik, võite pöörduda politsei poole, esitades avalduse laimamise kohta. Avaldus peaks sisaldama järgmist:
- Selgitus, millal ja kuidas laimamine toimus.
- Kõik tõendid, mis tõendavad laimu toimumist.
- Teavet selle kohta, kuidas laimamine on teie elu ja mainet mõjutanud.
Politsei uurib juhtumi asjaolusid ja otsustab, kas see kvalifitseerub kriminaalasjana.
3. Algatage tsiviilhagi kohtus
Kui soovite laimamise eest rahalist hüvitist või avaliku vabanduse nõudmist, on võimalik esitada tsiviilhagi. Hagiavalduse saab esitada kohtule, kus peate tõendama:
- Laimu toimumist.
- Kahju, mida laim on põhjustanud (mainekahju, rahaline kahju, emotsionaalne kahju).
Kohtumenetluse tulemusena võib kohus määrata hüvitise suuruse ja/või kohustada süüdlast laimavat sisu eemaldama ja vabandust esitama.
4. Nõudke kahju hüvitamist
Laimamise ohvrina on teil õigus nõuda kahjude hüvitamist, mis võivad hõlmata järgmist:
- Rahalised kahjud: Kui laim on mõjutanud teie töösuhteid, ettevõtte mainet või sissetulekut, on teil õigus nõuda rahalist hüvitist.
- Moraalne kahju: Hüvitis emotsionaalse stressi, alanduse ja maine kahjustamise eest.
- Õigusabi kulud: Kulud, mis on seotud juristide ja advokaatide teenustega.
Kahjunõude suurus sõltub juhtumi raskusastmest ja laimu ulatusest.
5. Kuidas tegutseda laimamise korral sotsiaalmeedias?
Sotsiaalmeedia on üks levinumaid platvorme laimamiseks. Kui keegi levitab teie kohta laimavat infot internetis, tegutsege järgmiselt:
- Raporteerige postitus: Enamik sotsiaalmeedia platvorme võimaldab teatada sobimatust sisust. Paluge postituse eemaldamist.
- Koguge tõendid: Enne sisu eemaldamist tehke ekraanipildid, et säilitada tõendid.
- Pöörduge kohtusse: Kui laim on ulatuslik või tekitab tõsist kahju, kaaluge tsiviilhagi esitamist.
6. Millal laimamine ei ole seadusvastane?
On olukordi, kus teatud tüüpi avaldusi ei loeta laimamiseks:
- Tõene info: Kui levitatud info on tõene ja selle avaldamine on avalikkuse huvides.
- Kriitika: Aus ja põhjendatud kriitika ei kvalifitseeru laimamisena, kui see ei riku head tava.
- Avalik huvi: Kui avaldatu puudutab avaliku elu tegelasi ja nende tegevusi, võivad avalikud kommentaarid olla põhjendatud.
7. Karistused laimamise eest Eestis
Eestis võivad laimamise eest järgneda järgmised karistused:
- Rahatrahv: Süüdlast võib kohustada maksma trahvi vastavalt Karistusseadustikule.
- Vangistus: Äärmuslikel juhtudel, näiteks kui laim on põhjustanud tõsist kahju, võib süüdlane saada vanglakaristuse kuni 1 aastaks.
- Tsiviilhüvitis: Kohus võib määrata rahalise hüvitise laimu ohvrile tekitatud kahju eest.
8. Kuidas vältida laimamisega seotud probleeme?
Et vältida olukordi, kus teid süüdistatakse laimamises:
- Kontrollige fakte: Veenduge, et kõik teie avaldused põhinevad tõele ja neid saab tõendada.
- Vältige solvanguid: Ärge kasutage halvustavaid väljendeid, mis võivad kahjustada teise inimese mainet.
- Konsulteerige juristiga: Kui avaldate infot, mis võib olla vastuoluline, küsige eelnevalt nõu.
Kokkuvõte
Laimamine on tõsine rikkumine, mis võib põhjustada ohvrile suurt kahju. Eestis annab seadus ohvrile õiguse esitada hagi, nõuda kahjutasu ja kaitsta oma mainet.
Kui olete laimamise ohver, tegutsege kiiresti: koguge tõendid, pöörduge politsei või kohtu poole ja vajadusel konsulteerige juristiga, et tagada õiglane lahendus.
Kasulik teave

Kuidas võtta inimene vastutusele laimamise eest Eestis?
Laimamine ehk “au teotamine” on Eestis karistatav tegu, mis võib põhjustada ohvrile tõsiseid kahjusid, sealhulgas maine kahjustamist, rahalisi kahjusid ja emotsionaalset stressi. Laimamist reguleerivad Eestis Karistusseadustik (KarS) ja tsiviilõiguse sätted, mis annavad ohvrile võimaluse nõuda vastutust ja hüvitist. Selles artiklis selgitame, mis on laimamise tunnused, kuidas seaduslikult kaitsta oma õigusi ja milliseid samme astuda, et […]

Kuidas Eestis laenatud raha tagasi nõuda?
Laenatud raha tagasinõudmine võib olla keeruline ja emotsionaalselt kurnav protsess, eriti kui võlgnik keeldub maksmast või viivitab teadlikult. Eestis reguleerib võlgade tagasinõudmist Võlaõigusseadus (VÕS), mis määrab täpselt, millised õigused on võlausaldajal ja võlgnikul. On oluline teada, kuidas võlgu korrektselt nõuda, et vältida täiendavaid õiguslikke probleeme. Selles artiklis selgitame, millised sammud tuleb astuda, et laenatud raha […]

Kuidas käituda liiklusõnnetuse korral Eestis?
Eestis kasutatakse liiklusõnnetuse kohta sageli terminit “liiklusõnnetus” või rahvakeeli “avarii”. Liiklusõnnetus võib juhtuda ootamatult ja tekitada osapooltele stressi, kuid õige käitumine ja seaduste järgimine võivad aidata kahjusid minimeerida ja vältida edasisi probleeme. Liiklusõnnetusi reguleerivad Eestis Liiklusseadus ja kindlustuslepingu alused, mis määravad täpselt, milliseid samme tuleb järgida. Selles artiklis selgitame, kuidas käituda liiklusõnnetuse puhul, kuidas täita […]

Ebaseaduslik vallandamine ja tööle ennistamine Eestis
Ebaseaduslik vallandamine on tööõiguse üks tõsisemaid rikkumisi, mis võib põhjustada töötajale suuri majanduslikke ja emotsionaalseid kahjusid. Eestis reguleerib töötajate ja tööandjate suhteid Töölepingu seadus (TLS), mis sätestab selgelt tingimused, mille alusel töölepingu lõpetamine on lubatud. Kui tööandja ei järgi seadust ja vallandab töötaja põhjendamatult või rikkudes nõutud protseduure, on töötajal õigus nõuda tööle ennistamist ja/või […]