Eestis kasutatakse liiklusõnnetuse kohta sageli terminit “liiklusõnnetus” või rahvakeeli “avarii”. Liiklusõnnetus võib juhtuda ootamatult ja tekitada osapooltele stressi, kuid õige käitumine ja seaduste järgimine võivad aidata kahjusid minimeerida ja vältida edasisi probleeme. Liiklusõnnetusi reguleerivad Eestis Liiklusseadus ja kindlustuslepingu alused, mis määravad täpselt, milliseid samme tuleb järgida.
Selles artiklis selgitame, kuidas käituda liiklusõnnetuse puhul, kuidas täita õnnetusteatis ja millal on vaja kutsuda politsei.
1. Peatu ja tagage ohutus
Esimene samm liiklusõnnetuse puhul on peatumine ja sündmuskoha turvamine. Liiklusseadus (LS) kohustab iga osapoolt peatuma ja vajadusel abistama teisi liiklejaid. Liiklusõnnetusest põgenemine on seadusevastane ja võib kaasa tuua kriminaalvastutuse.
- Sõiduki peatamine: Lülitage sisse ohutuled ja asetage ohukolmnurk vähemalt 50 meetri kaugusele, maanteel vähemalt 100 meetri kaugusele.
- Kontrollige vigastusi: Kontrollige, kas keegi on vigastatud, ja vajadusel helistage hädaabinumbrile 112.
- Liiklustakistuste kõrvaldamine: Kui õnnetuses osalenud sõidukid takistavad liiklust ja ohvreid pole, võib sõidukeid liigutada teepervele, kuid enne tehke sündmusest fotod.
2. Tehke kindlaks õnnetuse raskusaste
Liiklusõnnetuse puhul tuleb hinnata, kas tegemist on ainult varalise kahjuga või on keegi saanud vigastada. Sellest sõltub, kas tuleb kaasata politsei.
- Ainult varaline kahju: Kui õnnetuses osalenud osapooled on ühel meelel õnnetuse asjaoludes ja kahjud on ainult materiaalsed, ei ole politsei kutsumine kohustuslik.
- Inimvigastused: Kui keegi on saanud õnnetuses viga või on hukkunud, on politsei kaasamine kohustuslik. Helistage viivitamatult numbril 112.
- Erimeelsused: Kui osapooled ei jõua kokkuleppele õnnetuse põhjustaja osas, kutsuge politsei, et olukord ametlikult fikseerida.
3. Dokumenteerige õnnetus
Õige dokumentatsioon on oluline, et hiljem kindlustusvaidlusi vältida. Dokumenteerige õnnetus järgmiselt:
- Pildistage sündmuspaika: Tehke fotod sõidukitest, kahjudest, teekattest ja liiklusmärgistusest.
- Koguge osalejate andmed: Kirjutage üles kõigi osapoolte nimed, telefoninumbrid, sõidukite numbrid ja kindlustusandmed.
- Võtke tunnistajate kontaktid: Kui sündmuspaigal on pealtnägijaid, paluge neil anda oma kontaktandmed ja lühike ülevaade juhtunust.
4. Täitke liiklusõnnetuse teatis
Kui õnnetus on põhjustanud ainult varalist kahju ja osapooled on kokkuleppele jõudnud, tuleb täita liiklusõnnetuse teatis (rahvakeeles “kahjuteatis”). See dokument on vajalik kindlustusnõude esitamiseks.
- Täidetakse kohapeal: Teatis tuleb täita sündmuskohal mõlema osapoole poolt.
- Andmed: Märkige üles sündmuse toimumise aeg ja koht, osalevate sõidukite andmed, kahjude kirjeldus ja sündmuse lühikirjeldus.
- Allkirjad: Mõlemad osapooled peavad teatises toodud info kinnitama oma allkirjaga.
Kui kumbki osapool ei võta vastutust või te ei jõua kokkuleppele, on vaja juhtum fikseerida politsei poolt.
5. Kas politsei kaasamine on alati vajalik?
Politsei ei ole liiklusõnnetuse puhul alati kohustuslik. Politsei on vajalik järgmistel juhtudel:
- On tekkinud inimvigastused või surm.
- Õnnetus on seotud joobes juhiga.
- Üks osapooltest lahkub sündmuskohalt ilma andmeid jagamata.
- Juhtumiga on seotud avalik vara (näiteks liiklusmärk või tänavavalgustus).
- Osapooled ei jõua kokkuleppele süüdlase osas.
6. Esitage kindlustusnõue
Pärast liiklusõnnetust tuleb kahjunõue esitada oma kindlustusandjale. Eestis on kohustuslik liikluskindlustus, mis katab süütu osapoole kahjud. Kui teil on kaskokindlustus, katab see ka teie sõiduki kahjud sõltumata süüdlase staatusest.
Kahjunõude esitamiseks on vajalik:
- Täidetud liiklusõnnetuse teatis.
- Fotod sündmuspaigast ja kahjustatud sõidukitest.
- Vajadusel politsei koostatud protokoll.
Kindlustus on kohustatud alustama juhtumi menetlemist ja kahju hüvitamist seaduses sätestatud aja jooksul.
7. Mis juhtub, kui süüdlane põgeneb sündmuskohalt?
Kui liiklusõnnetuse põhjustaja lahkub sündmuskohalt, tuleb juhtum viivitamatult politseile teatada. Sellistel juhtudel võib kahjustatud osapool saada hüvitist liikluskindlustuse fondist, kuid täpne protseduur sõltub asjaoludest.
8. Ebaseaduslik käitumine liiklusõnnetuse korral
Eestis on seadusega keelatud järgmised teod liiklusõnnetuse puhul:
- Sündmuskohalt lahkumine ilma andmeid jagamata.
- Valetamine sündmuste käigu kohta.
- Tõendite hävitamine (näiteks sõiduki liigutamine enne fotode tegemist, kui see ei ole liiklustakistuste kõrvaldamiseks vajalik).
Selline käitumine võib kaasa tuua trahvi, juhtimisõiguse peatamise või kriminaalvastutuse.
Kokkuvõte
Liiklusõnnetus Eestis võib olla ootamatu ja stressirohke, kuid seaduste ja kindlustustingimuste järgimine aitab probleeme vältida. Oluline on sündmus dokumenteerida, täita teatis ja vajadusel kaasata politsei.
Kui teil on küsimusi kindlustusnõuete, liiklusõnnetuse seaduslikkuse või muu õigusliku abi kohta, pöörduge liiklusõigusele spetsialiseerunud juristi poole, et tagada oma õiguste maksimaalne kaitse.
Kasulik teave

Kuidas võtta inimene vastutusele laimamise eest Eestis?
Laimamine ehk “au teotamine” on Eestis karistatav tegu, mis võib põhjustada ohvrile tõsiseid kahjusid, sealhulgas maine kahjustamist, rahalisi kahjusid ja emotsionaalset stressi. Laimamist reguleerivad Eestis Karistusseadustik (KarS) ja tsiviilõiguse sätted, mis annavad ohvrile võimaluse nõuda vastutust ja hüvitist. Selles artiklis selgitame, mis on laimamise tunnused, kuidas seaduslikult kaitsta oma õigusi ja milliseid samme astuda, et […]

Kuidas Eestis laenatud raha tagasi nõuda?
Laenatud raha tagasinõudmine võib olla keeruline ja emotsionaalselt kurnav protsess, eriti kui võlgnik keeldub maksmast või viivitab teadlikult. Eestis reguleerib võlgade tagasinõudmist Võlaõigusseadus (VÕS), mis määrab täpselt, millised õigused on võlausaldajal ja võlgnikul. On oluline teada, kuidas võlgu korrektselt nõuda, et vältida täiendavaid õiguslikke probleeme. Selles artiklis selgitame, millised sammud tuleb astuda, et laenatud raha […]

Kuidas käituda liiklusõnnetuse korral Eestis?
Eestis kasutatakse liiklusõnnetuse kohta sageli terminit “liiklusõnnetus” või rahvakeeli “avarii”. Liiklusõnnetus võib juhtuda ootamatult ja tekitada osapooltele stressi, kuid õige käitumine ja seaduste järgimine võivad aidata kahjusid minimeerida ja vältida edasisi probleeme. Liiklusõnnetusi reguleerivad Eestis Liiklusseadus ja kindlustuslepingu alused, mis määravad täpselt, milliseid samme tuleb järgida. Selles artiklis selgitame, kuidas käituda liiklusõnnetuse puhul, kuidas täita […]

Ebaseaduslik vallandamine ja tööle ennistamine Eestis
Ebaseaduslik vallandamine on tööõiguse üks tõsisemaid rikkumisi, mis võib põhjustada töötajale suuri majanduslikke ja emotsionaalseid kahjusid. Eestis reguleerib töötajate ja tööandjate suhteid Töölepingu seadus (TLS), mis sätestab selgelt tingimused, mille alusel töölepingu lõpetamine on lubatud. Kui tööandja ei järgi seadust ja vallandab töötaja põhjendamatult või rikkudes nõutud protseduure, on töötajal õigus nõuda tööle ennistamist ja/või […]